Wydrukuj tę stronę
Nie masz czasu jechać w góry? Poszukaj alternatywy!
Fot. Mateusz Patalon

Nie masz czasu jechać w góry? Poszukaj alternatywy!

Jesteśmy na półmetku ferii zimowych. Nie każdy może sobie pozwolić na dłuższy wyjazd. Gdzie jechać, by odpocząć, wykorzystując przedłużony weekend? Oto nasze propozycje na krótki wypad.

 

 


Całe szczęście w tym roku mamy iście zimową aurę. Niezależnie od tego, czy pojedziemy na południe, czy wybierzemy się gdzieś bliżej, możemy liczyć na udany wypoczynek. Jeżeli nie możecie skorzystać z zimowego urlopu, spróbujcie odpocząć, nie oddalając się zbytnio od Torunia.  Zakładając, że do dyspozycji mamy weekend lub przedłużony weekend, możemy skorzystać z wielu możliwości. Jak można uatrakcyjnić tych kilka dni? Relaks, zwiedzanie, a może gdzieś w otoczeniu przyrody? Wyruszamy w znane i nieznane!

Relaksująco

Nie musimy wybierać się daleko, żeby wypocząć. Sporo osób korzysta z pobliskiego Ciechocinka. Taki wypoczynek nie musi wcale  zaburzyć naszego budżetu. Można wykupić sobie jeden czy dwa noclegi w pensjonacie i korzystać z szerokiego wachlarza atrakcji. Spacery przy tężniach solankowych, skorzystanie z zabiegów leczniczych, odnowy biologicznej czy spa – to z pewnością zregeneruje nas fizycznie i psychicznie. Dotlenieni, wygrzani w basenach oraz porządnie wymasowani z nowymi siłami i pomysłami wrócimy do pracy. Jeżeli nie, to znaczy, że jeden weekend nie wystarczył!

W Brzoziu na Pojezierzu Brodnickim odpoczniemy na pewno w jedynym w Polsce spa całkowicie poświęconym rozkoszom wina. Zabiegi pielęgnacyjne ciała są oparte wyłącznie na… winoterapii. Skorzystamy z kąpieli winnych, peelingów z zastosowaniem pestek winogron czy okładów z winogronowych masek. Można na chwilę wskoczyć do łaźni kwiatowej czy torfowo-błotnej.

Historycznie – ze zwiedzaniem

Dlaczego nie wybrać się do Chełmna? I to niekoniecznie w walentynki (choć te również polecamy!). W tym Polskim Carcassonne, Krakowie Północy czy Mieście Zakochanych oprócz pełnego miłości weekendu, można spędzić interesujący historycznie czas. Najstarsze miasto w północnej Polsce otaczają prawie kompletne mury z połowy XII wieku. Gotyckie kościoły, w tym kościół farny z relikwiami św. Walentego, ratusz, ładna panorama z wieży – na pewno można w Chełmnie odpocząć wędrując spokojnymi uliczkami. W drodze powrotnej można odwiedzić zamek w Grudziądzu – mieście spichrzy i cytadeli.

Lubimy wypady do Trójmiasta – Gdańsk, Sopot i Gdynia, które atrakcyjnością bronią się same. W Gdańsku warto zobaczyć oprócz ścisłego centrum, Katedrę Oliwską (największą ceglaną świątynię na świecie), piękny Park Oliwski czy Muzeum Narodowe. Nie tylko molo, ale również przystań rybacka czy hipodrom – tor wyścigów konnych ze stuletnią historią – tymi miejscami nęci nas Sopot. Z wartych zobaczenia miejsc w Gdyni można polecić Centrum Nauki Experyment czy wodne zoo. Dla miłujących ciszę polecamy rejon kociewski z mostami wiślanymi w Tczewie, starym miastem w Starogardzie Gdańskim, opactwem cysterskim w Pelplinie i zamkiem krzyżackim w Gniewie. A może weekend w Poznaniu?

Blisko natury

Miłośnicy przyrody mogą wyruszyć w kierunku Borów Tucholskich. Możemy mieć szczęście i zobaczyć tam orła bielika, głuszca czy wydrę. Bory to także bagna i torfowiska. Rezerwat przyrody Cisy Staropolskie, Kamienne Kręgi w Odrach, akwedukt w Fojutowie jako najdłuższy w Polsce, a nawiązujący do idei rzymskich budowli – na pewno nie będziemy żałować spędzonego w tym rejonie weekendu.  
Perełka przyrodnicza, o której na pewno niewielu torunian słyszało – Gościąż leżący na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. To nieduże jezioro skrywa tajemnicę na skalę światowych rzadkości. Jego dno pozostało niezaburzone ani przez czynniki naturalne, ani w wyniku działalności człowieka przez ok. 13 tysięcy lat. Na dnie jeziora każdego roku gromadzą się warstwy osadów podobne do słojów drzewa. Inaczej wygląda – podobnie jak w drewnie – osad letni, inaczej zimowy. Nie można zaburzać w jeziorze wody, ale podziwiać z brzegu jak najbardziej, również zimą. Lasy i bagna otaczające Gościąż i inne jeziora są bardzo urokliwe.

I trochę dalej

A jeśli postanowicie jednak wybrać się w góry, pamiętajcie że warto sprawdzić wcześniej ofertę noclegową. Ferie zimowe to intensywny czas na południu. Sprzyjająca pogoda to doskonały argument, by właśnie ten kierunek wybrać na zimowy podbój. Przed wyjazdem koniecznie sprawdźcie stoki i wyciągi. W niektórych miejscach mogą być prawdziwe tłumy. Ze względu na dużą ilość turystów warto zwrócić uwagę na ceny, mała liczba wolnych noclegów równa się brak rabatów. To może jednak argument ku temu, by zostać w okolicach.

Na koniec pamiętajcie o bezpieczeństwie. Stosujcie odpowiednie kremy, bo mróz na razie nie planuje odpuścić. Korzystając z zimowych atrakcji na stoku, koniecznie zakładajcie kaski. Pamiętajcie o dobrych butach i ciepłej odzieży.

Zimowy pomysł na weekend to także wypad na pobliskie stoki. Unisław, Myślęcinek i ten najnowszy, największy stok w naszym regionie - Kurza Góra w Kurzętniku koło Brodnicy. Z naszych informacji bardzo oblegany, jeśli wybierać się tam bez swojego sprzętu, to tylko rano. Bez zarezerwowanego wcześniej noclegu nie polecamy. I cieszcie się zimą. W końcu jest!

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

pollyart