Wydrukuj tę stronę
W Toruniu rośnie apetyt na jadłodzielnie
4 i 5 marca w Toruniu odbędzie się zjazd Foodsharing Fot. Joanna Wojno-Wolska

W Toruniu rośnie apetyt na jadłodzielnie

Domowe przetwory, gotowe produkty, warzywa i owoce – idea Foodsharing mówi wprost - dziel się tym, po co sam byś sięgnął. Nowa jadłodzielnia aktywnie działa już w Domu Studenckim nr 3, a w planach jest już powstanie następnej. Moda na Foodsharing zaraża w błyskawicznym tempie ,dzięki czemu w Toruniu marnuje się coraz mniej żywności!

Foodsharing to ruch, który zyskuje coraz większą popularność, także w Toruniu. Idea jadłodzielni jest prosta – dziel się i częstuj świeżą żywnością. - Do tej pory w Toruniu funkcjonowała jedna Jadłodzielnia na Targowisku Miejskim Manhattan, która jest czynna od godziny 6:00-22:00 - opowiada – Sylwia Kowalska, inicjatorka Jadłodzielni w Toruniu. - Inicjatywa ta przyjęła się z ogromną sympatią mieszkańców, z czego się bardzo cieszymy. Mamy zarówno wielu darczyńców, jak i osób odbierających. Nasza lokalna społeczność naprawdę rozumie ideę jadłodzielni, czyli ideę ograniczenia marnowania żywności. W związku z tym, że zaczęliśmy otrzymywać sygnały, iż jest potrzeba otwierania nowych jadłodzielni w naszym mieście, postanowiliśmy zająć się tym tematem – dodaje. Nowa jadłodzielnia jest typowo studencka i znajduje się w Domu Studenckim nr 3. Otwarta jest ona w godzinach od 7:00 do 20:00 i ma być odpowiedzią na dotychczasowe inicjatywy studentów. -Pomysł otwarcia Jadłodzielni w Domu Studenckim, wziął się stąd, że studenci dotychczas dzielili się żywnością, w różnych grupach internetowych, my z kolei chcieliśmy by mogło odbywać się to w realu – zaznacza Sylwia Kowalska. -Nie będzie to pierwsza jadłodzielnia studencka w Polsce, m.in. w Warszawie powstały jadłodzielnie na wydziałach uniwersyteckich. Idąc za tym przykładem postanowiliśmy stworzyć taką jadłodzielnię w Toruniu, zaczynając właśnie od Domu Studenckiego. Mamy nadzieję, że takich jadłodzielni powstanie więcej, ale wszystko to zależy od tego, z jakim zainteresowaniem spotka się ten pomysł – dodaje. –Słyszałam wcześniej o wielu grupach na portalach społecznościowych, gdzie studenci dzielą się jedzeniem i wiem, że sprawdzało się to bardzo dobrze – przekonuje Lucyna Zawada, studentka. – Czy sprawdzi się to w Domu Studenckim, trudno na ten moment coś powiedzieć. Osobiście trzymam kciuki, żeby akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem i udało się dzięki temu pomóc wielu studentom – dodaje.

Pomoc 24/dobę
Inicjatorzy Foodsharing w Toruniu, nie poprzestają na dotychczasowych sukcesach i w dalszym ciągu aktywnie planują rozwój nowych jadłodzielni. Trzecią Jadłodzielnię, która powstanie już wkrótce, będzie wyróżniać wyjątkowa formuła. - Przygotowujemy się obecnie do otwarcia trzeciej Jadłodzielni w Toruniu, która będzie ogólnodostępna dla wszystkich i będzie funkcjonować ona całodobowo – zdradza Sylwia Kowalska. – O każdej porze dnia i nocy będzie można przyjść i podzielić się żywnością, jak i częstować się jedzeniem, które będzie dostępne na miejscu. Ideą każdej jadłodzielni jest to, by przynosić do niej wszystko to, co sami byśmy zjedli. Możemy dzielić się, m.in. przetworami, które sami zrobiliśmy, z tym że należy umieścić informacje o tym, co to jest i kiedy zostało wyprodukowane. Mile widziane są również produkty gotowe, z widocznym terminem ważności. Zwracam jednak uwagę, że do jadłodzielni nie można przynosić alkoholu, surowego mięsa i produktów zawierających surowe jajka – dodaje. W dniach 4-5 marca odbędzie się w Toruniu zjazd Foodsharing. Dla zainteresowanych jest to doskonała okazja do tego, by dowiedzieć się więcej zarówno o idei jadłodzielni, jak i ruchu Foodsharing.

Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

pollyart