Weekend z artystycznym rockiem progresywnym

Przez dziewięć lat odbywał się w Gniewkowie, ale X Jubileuszowy Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego zagościł w ubiegłym roku w Toruniu. I tu został. W lipcu w naszym mieście po raz drugi będzie królował gatunek muzyki wyrafinowanej, który ma wielu fanów.
Dlaczego przez lata w Gniewkowie? Bo stamtąd pochodzi Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych „Progres”, które organizuje festiwal. Działa na rzecz muzyki – rocka progresywnego oraz rozwijania i kreowania kultury, promowania artystów. I od 11 lat to się udaje.

Muzycy chcą się promować
Festiwal nie ma charakteru komercyjnego. Wstęp jest bezpłatny. To propagowanie rocka progresywnego – muzyki o randze sztuki, najbardziej wyrafinowanej odmiany rocka, wynoszący go na wyższy poziom artystyczny. – Wydarzenie jest postrzegane przez muzyków jako okazja do promowania się – mamy coraz więcej zgłoszeń polskich formacji i zagranicznych. Toruń sprawdził się w ubiegłym roku. Teraz musimy po prostu imprezę rozwijać. Fosa Zamkowa, gdzie odbyły się jubileuszowe ubiegłoroczne koncerty, wizualnie była idealnym miejscem, ale słuchanie muzyki przez kilka godzin na stojąco nie jest zbyt komfortowe. Dlatego w tym roku wydarzenie udało się przenieść do Amfiteatru Muzeum Etnograficznego, gdzie jest zaplecze dla muzyków i są ławki dla publiczności – mówi Sławomir Bożko, szef festiwalu.
W tym roku zagrają: fenomen ostatnich lat zespół Art Of Illusion, Grendel, Yesternight, Backwards Runners, Animate i Here On Earth. Ciekawy będzie występ formacji Halucynacje, czerpiącej z klasycznych brzmień sprzed dekad. Muzycy z Holandii będą niewątpliwymi gwiazdami tegorocznego wydarzenia: zagrają Flamborough Head i świetny gitarzysta Eddie Mulder. – W pierwszym dniu po koncercie zapraszamy fanów na after party do klubu NRD, z którym nawiązaliśmy współpracę, na spotkanie z muzykami – zaprasza Sławomir Bożko.

Poznać prawdę o Beksińskim
Ponieważ patronem festiwalu jest znakomity radiowiec i miłośnik rocka progresywnego nieżyjący już Tomasz Beksiński, w drugim dniu festiwalu odbędzie się spotkanie z Wiesławem Weissem, autorem monografii „Tomasz Beksiński. Portret Prawdziwy”, który bardzo dobrze znał tragicznie zmarłego dziennikarza muzycznego radiowej „Trójki”. Będzie okazja poznać bliżej tę owianą licznymi legendami postać.

Tradycyjnie co roku wręczana jest Nagroda im. Roberta „Ro-Ro” Roszaka, którą w tym roku otrzyma zespół Love De Vice za album „Pills”. Nagroda jest dedykowana polskim zespołom grającym rocka progresywnego, a przyznawana jest przez członków stowarzyszenia „Progres” za najlepsze wydawnictwo muzyczne w danym roku. Wyróżnieniu patronuje przedwcześnie zmarły Robert Roszak, członek stowarzyszenia „Progres”, dziennikarz muzyczny.

Festiwal to nie tylko muzyka. Towarzyszyć mu będą kiermasze płytowe, loterie fantowe z cennymi nagrodami i konkursy. Organizatorzy zapraszają rodzinnie, na dzieci już od 13.30 czekać będzie m.in. figloraj, a także atrakcje sportowo-rekreacyjne.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

11. Festiwal Rocka Progresywnego
Amfiteatr Muzeum Etnograficznego
8-9 lipca, godz. 16.00
Wstęp wolny